top of page

עשרה דברים שלא ידעתם על סקס

עודכן: 8 באפר׳ 2018

1

למה הביצים שלהם מכחילות אחרי לילה של אהבה לא ממומשת

כאב ביצים מכונה בסלנג אנגלי Blue Balls – צרוף מילים שמשמעו ביצים כחולות או דיכאון ביצים ומקורו בצבע הכחול־סגול של הדם שהצטבר בחלציים. הדם שתקוע איפה שהוא תקוע במקום להמשיך לריאות משנה צבע בגלל מחסור בחמצן. למה זה קורה? כשהגירוי המיני הולך וגובר, העורקים שמביאים את הדם לאזור מתרחבים, בעוד שהוורידים שמוציאים אותו משם מצטמקים כך שמצטבר הרבה דם בפין ובשק האשכים. אותו דם לכוד ולחץ הדם הגבוה עוזרים לפין להתקשות ולאשכים לגדול – מה שמאפשר לזקפה המיוחלת לקרות.אחרי האורגזמה הדם חוזר לזרום כרגיל אבל, אם האורגזמה לא הגיעה, אותה הצטברות של דם עלולה לגרום לתחושת כובד ואי נוחות. הטיפול המומלץ הוא פריקה לבד או ביחד.


2

משהו על זקפת דגדגן

הדגדגן הנשי מכיל רקמות ספוגיות שמתקשחות במהלך גירוי מיני – זוהי זקפת הדגדגן והיא מקבילה לזקפת העטרה של הפין (בשפתי הפות מתרחש תהליך דומה והוא מקביל לזקפת גוף הפין).

מתברר שגם נשים מקבלות זיקפה לילית אבל לקח למדע זמן להבין זאת. בשנת 1944נשכרו תלמידי תואר שני עליהם צפו לילה שלם וכך, אושר רשמית שגברים מקבלים זקפות בשנתם דרך קבע (שלוש עד חמש פעמים בלילה). הדגדגן הממוצע קטן מכדי שאפשר יהיה לבחון את העניין באמצעים מקובלים ולכן, כפי שכותבת מרי רואץ' בספרה 'דפיקה' "כדי לגלות את זקפת הדגדגן הלילית, היה צורך בכמה דגדגנים גדולים מטבעם, מתמר לחץ משוכלל וצורך עז לדעת". בשנת 1970 שילבה שלישית חוקרים מאוניברסיטת פלורידה את כל אלה יחד ובמעבדת שינה נמצא שלנשים שהשתתפו במחקר היה אותו מספר של זקפות כמו לקבוצת הביקורת של הגברים, וכמו הגברים הן התרחשו בד"כ בעת שנת rem.


3

ערמונית – נקודת הג'י הגברית

בלוטת הערמונית (הפרוסטטה) היא אחת משלוש בלוטות המין, כשהשתיים האחרות הן האשכים ושלפוחיות הזרע אבל, בשונה מהן, הערמונית זכתה לכינוי המחמיא: אזור הג'י של הגבר. עיסוי בלוטת הערמונית מוביל לאורגזמות חזקות כנראה בגלל שהמסלול העצבי מהפין למוח עובר דרך הרקטום ויש צומת עצבית גדולה ממש מתחת לערמונית. אורגזמה גברית המועצמת ע"י גירוי הערמונית מורגשת כ'עמוקה' יותר מאורגזמה של הפין מאחר וגירוי הערמונית מגרה גם את המערכת העצבית של שלפוחית השתן. בדומה לנקודת הג'י של האישה (שעד היום יש הטוענים שקיומה הוא אגדה אורבנית) גם בנקודת הג'י הגברית צריך להשקיע תשומת לב וחיפושים. מיקומה הפיזי הוא כארבעה סנטימטרים בתוך הרקטום לכיוון הבטן ואשה יכולה לגרות אותה על ידי החדרת אצבע ותנועת "בוא הנה, בוא הנה" סיבובית (בהחלט רצוי שהאצבע של האשה תהיה עטופה בקונדום, כדי למנוע מציפורניה -אם הן ארוכות ומטופחות- לשרוט את רקמת המעי הדקה). אגף צעצועי המין הקדיש מדף מכובד לכל חובבי הערמונית כשבשוק שולטים בעיקר פלאגים אנאלים ודילדואים בשלל אורכים וצורות. ומה עם אלה שרוצים להנות מהתענוג בלי חדירה? האזור שבין שק האשכים לבין פי הטבעת, הנקרא חיץ הנקבים. לחיצה לעומקו או חיפוש בעזרת שתי אצבעות בתנועת 'בוא הנה' יכולים להביא לאושר המיוחל.


4

סיכוך נשי

בשונה מנוזלי המין הגבריים המוכרים, הסיכה הנשית ממשיכה להעסיק את חוקרי המין כי, מה לעשות, מנגנון הרביה הנשי – מאתגר. הסיכה הנשית מפחיתה את החיכוך בין הנרתיק לפין ונמצא שכשאשה נמצאת במצב של עוררות, המוח שולח אות לפתיחת יותר נימים בגומחה הנשית שלה. הדבר מגדיל את כמות הדם בדופנות הנרתיק, וחלק ממנו, שהוא שקוף, מחלחל מבעד לנימים ומושח את הואגינה.

אבל, בשונה מגבר אצלו גם חצי זקפה מדווחת על מצב של עוררות מינית, אותה לחות ואגינלית לא תגרום לכל אישה לדווח שהיא מגורה. בספרה 'דפיקה' מרי רואץ' מעדכנת בנוגע למתקן חדש הנקרא 'מד עירור' שהומצא על מנת למדוד רמות עירור ואגינליות ולבחון את הסוגיה המבלבלת שעניינה הקשר בין סיכוך נשי ועוררות מינית. תוצאות המחקר גילו כי קיים שוני גדול בין נשים. יש נשים שמציגות מתאם נאה בין הגוף והנפש אבל, ישנן נשים בעלות הפרעות עירור שלא שמו לב לכך שנוזל סיכוך הופרש בתגובה לגירוי ויזואלי "עבור נשים אלה תחושת עוררות קשורה בתחושת קשר או אהבה" היא מסבירה.

נושא נוסף שעלה על סדר היום – ככל הנראה כתגובה לסרטי פורנו חדשים – היא השפיכה הנשית. באותם סרטים נשים ש'גומרות כמו שצריך' מפרישות כמות מרשימה של נוזל מהנרתיק. איך זה קורה? נשים לא חוננות באיבר מקביל לערמונית הגברית, אולם קיימת מערכת בלוטות וצינורות המקיפות את צינורית השתן אשר מהן מופק נוזל השפיכה הנשית. כמות ההפרשה שונה מאשה לאשה ויכולה להשתנות גם לאורך חיי האשה. יש נשים שמפרישות כמות גדולה מאוד של נוזל סיכה עם הגיען לאורגזמה, ולעיתים הנוזל מופרש בעוצמה, דבר המתקבל כ"שפיכה נשית". אבל, בניגוד למשתמע מסרטי פורנו, לאישה החווה שפיכה נשית, לא בהכרח תהיה אורגזמה עוצמתית יותר.


5

סקס קשישים

ממחקר שנערך באוניברסיטת שיקאגו ופורסם ב'מגזין לרפואה מינית' בארה"ב, עולה כי חיי מין פעילים עד גיל 85 הם תוכנית פנסיה ריאלית לרובינו. המחקר, שתשאל כ- 1,500 גברים ונשים בין הגילאים 57 ו-85 פרסם כי 68% מהגברים דיווחו על חיי מין פעילים. לעומתם רק 42% מהנשים דיווחו על שמחה בחדר המיטות. הפער בין הגברים והנשים נובע, כך מסבירים החוקרים, מהעובדה המצערת שבגילאים הללו ישנם פחות ופחות גברים זמינים כפרטנרים לסקס. לפי מחקר נוסף קשישים אמריקאים רבים עוסקים במין וגינאלי ומין אוראלי ומאוננים. המחקר, שנערך בקרב 3005 גברים ונשים, עולה שקיום יחסי מין אכן פוחת ככל שהגיל עולה - מ-73% בקרב בני 57-64 ל-53% בקרב בני 65-74 ועד ל-26% בקרב בני 75-85 אבל, הירידה מוסברת לא בהיעדר חשק מיני, אלא בהיעדר פרטנרים ובעיות בריאות. "אנשים שבריאותם סבירה, יכולים לנהל חיי מין מספקים כמעט לכל אורך חייהם" אומר אדוארד ליהמן פרופסור לסוציולוגיה וחוקר מוביל מאונ' שיקאגו, "נכון שישנם כמה אתגרים בדרך, אבל הזקנה עצמה אינה המכשול העומד ביננו ובין חיי מין פעילים אלא מחלות כמו סוכרת ולחץ דם גבוה".6

זמן ממוצע לאורגזמה נשית ואורגזמה גברית

ל- 75% מהגברים לוקח כ-3 דקות לגמור, פרק זמן דומה אורך לנשים לגמור בזמן אוננות אבל במשגל בלבד, לרוב הנשים לוקח בין 10 ל-20 דקות לגמור.

"המתח בין האורגזמה שלו לבין האורגזמה שלה אמור להיות שווה בערכו למתח בין הפחד שלו ממחויבות לבין הזהירות המינית שלה" אומר ג'ו קווירק בספרו 'זרעים הם מגברים ביציות הן מנשים'. לדבריו המוח הפרימיטיבי של הזכר מזכיר לו להפיץ זרע עכשיו ומיד לפני שהנקבה תביט אחורנית ותתחרט ואילו מוחה הפרימיטיבי של הנקבה, מזכיר לה לחפש בן זוג שיכול לענג אותה ולהתחייב. עוד, מוסיף קווירק "אשה שגומרת ממש לפני בן הזוג שלה שואבת את הזרע לתוך השחלות שלה כך שאורגזמות סימולטניות יכולות להיות רמז לכך שהבחורה מאוהבת גם בגנים של הזכר".

ואכן ישנם חוקרים הטוענים שתזמון האורגזמה משמעותי גם לגבי סיכויי ההתעברות מצד שני מה עם נשים שלא מצליחות לגמור? או כאלה שהן מולטי-אורגזמיות? מנגנון האורגזמה הנשי חמקמק וסבוך כל כך שכל נסיון לבנות תאוריה על התזמון המדוייק שלו הוא בלתי אפשרי וכל שאפשר הוא להתרשם שוב מהפער בין נשים וגברים.


7

פאות לשיער ערווה

לפני תקופת קו-הביקיני, לשיער הערווה היו שלושה תפקידים חשובים: להגן על הואגינה, לאותת לזכרים שהאישה בשלה ביולוגית לרביה ושלישית, ללכוד את הפרומונים: אותן מולקולות ריח המעדכנות בנוגע לדרגת הייחום. גילוח שיער הערווה החל בתקופת הרנסנס אז נאלצו זונות לגלח כדי למנוע הדבקות בכיני ערווה (הזכורים בשמם הידידותי: מנדבושקעס). כדי להסוות סימני מחלה כמו סיפיליס, זונות בתקופה הויקטוריאנית הדביקו לעצמן פאות שער ערווה וכיום עניין פאות הערווה הפך למעין שעשוע ואף משמש כאביזר אירוטי או דקורטיבי. מתברר שהעניין הרבה פחות אקסצנטרי ממה שנדמה ובימינו פאות ערווה הן אביזר ידוע בקרב שחקני קולנוע בסצינות אירוטיות (כדי להסתיר כמה שיותר) או דוגמניות בתצוגות לבוש שקוף. באופן מפתיע מתברר שגם פשוטי העם נהנים מהעניין וחיפוש אינטרנטי אחר המילה merkin (הסלנג האנגלי לפיאת ערווה) העלה כתבות המעדכנות כיצד לרכוש או להכין לבד אחת כזו. איפה בתיה עוזיאל כשצריך אותה?8

סקס בשביל הכייף אצל חיות

עד לא מזמן נדמה היה שאנחנו החיה היחידה שמקיימת יחסי מין לשם העונג וחיזוק הזוגיות אבל, מתברר שאנחנו לא לבד. מלבד בני האדם גם קופי הבונבו (סוג של שימפנזים) מקיימים יחסי מין לא רק לצרכי רביה. מדובר בפרימאטים היחידים שנצפו מקיימים יחסי מין בתנוחה של פנים לפנים, נשיקות עם לשון, מין אוראלי ואוננות הומוסקסואלית (נקבות עם נקבות וזכרים עם זכרים). כשקבוצת קופיפי בונבו מגיעים לשטח מחיה חדש ההתרגשות גורמת להם להגיב בפעילות מינית נמרצת. החוקרים משערים שהשמחה הסקסואלית הזו מאפשרת להם לפרוק מתחים ולהתמסר לפעולת האכילה בנינוחות שמאפשרת רק אורגזמה טובה.9

חושבים על סקס

השאלה כמה פעמים אנחנו חושבים על סקס איתגרה כמה וכמה חוקרים ולאחרונה נמצא כי הגבר הממוצע חושב על סקס 13 פעמים ביום, בעוד שנשים חושבות על סקס 5 פעמים ביום בלבד . הפעם גם יש את מי להאשים. קוראים לו טסטוסטרון ההורמון הגברי שמופרש באופן קבוע לדם הגברים החל מגיל ההתבגרות ועד גיל ארבעים. הטסטוסטרון מוכר כהורמון המעורר חשק, ולכן אצל גברים בגילאים אלה יהיה עיסוק מחשבתי גדול יותר בסקס, כמו גם דחף ויצר מיני. במקביל, גם הנשים מתעסקות בסקס רק שאצלן התנועה היא מחזורית בעקבות המחזור החודשי כך שבימים של הביוץ ניתן יהיה לשים לב להתנהגות פתיינית ומחשבות על סקס ובימים אחרים פנטזיות אירוטיות רכות ואינטימיות יותר. אותו מחקר, אגב, מצא שהדבר הראשון שגברים חושבים עליו כשהם פוקחים עיניים בבוקר הוא סקס. שווה בדיקה.10

תפקוד מיני אצל נשים משתפר אחרי שימוש בויברטור

שני מחקרים גדולים שנערכו בארה"ב ופורסמו בJournl of Sexul Medicine מגלים שנשים שמשתמשות בוויברטור מקפידות על ביקורים אצל הגינקולוג - ולכן שומרות יותר על בריאותן, כמו כן הן חוות אורגזמות חזקות וסובלות מפחות כאבים בזמן יחסי המין. במחקר שנערך בקרב גברים, ע"י ד"ר מייקל ריס מאוניברסיטת אינדיאנה השתתפו 1,047 גברים בגילאי שגם הם נטו לעבור יותר בדיקות בריאותיות כמו בדיקת אשכים, דיווחו על סיפוק גדול יותר ועל אורגזמות חזקות יותר מאשר גברים שלא השתמשו בוויברטור. ד"ר אחינעם לב שגיא, רופאת נשים מהמרפאה למחלות של הפות והנרתיק בהדסה הר הצופים בירושלים מסבירה: "ההמלצות של North American Menopause Society (החברה הצפון אמריקאית למנופאוזה, בתרגום חפשי), הן שלפני מתן טיפול בתכשירים תרופתיים מכילי אסטרוגן, מומלץ להשתמש בחומרי סיכוך ולקיים יחסי מין באופן סדיר, כי כשיש זרימת הדם אל איבר המין באופן סדיר, האטרופיה (דלדול הרקמה) משתפרת או נמנעת".

מה עושה מי שאין לה בן זוג כרגע או שקשה לה מדי ללכת על כל הקופה בשלב הזה? ההמלצה היא על שימוש בויברטור כי הויברציה מזרימה דם לאזור, שומרת על גמישות הנרתיק, ומסייעת בריפוי.
652 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page