top of page

מין בסכנת הכחדה | ראיון טלוויזיוני עם ד"ר רונית אלוני

עודכן: 20 במרץ

מואב ורדי מראיין את ד"ר רונית אלוני בתכנית 'העולם היום' | כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי | נשאלת השאלה: מה גורם לירידה הדרגתית מתמשכת בתדירות קיום יחסי המין בעולם המערבי?


"אחד מכל ארבעה בוגרים בארה"ב לא קיים יחסי מין בשנה האחרונה, למה צעירים מתלהבים פחות לקיים יחסי מין מצעירים בדורות הקודמים"


ד"ר רונית אלוני בתכנית 'העולם היום' עם מואב ורדי
ד"ר רונית אלוני בתכנית 'העולם היום' עם מואב ורדי

האם זו הטכנולוגיה בכלל או הרשתות החברתיות בפרט? האם אלו השינויים החברתיים המובילים לשוויון בין המינים המאפשרים גם לנשים לקבוע את הקצב ולגברים להביע רגישות, וחוסר חשק.מי_טו [MeToo] היא אחת התוצאות של השינוי הזה, והטכנולוגיה מאפשרת גם לגברים וגם לנשים אפשרויות נוספות שלא היו בעבר, הן אינן הסיבה אלא התוצאה של התרחבות האפשרויות והתפיסה רבת הפנים של מהי מיניות מעבר ליחסי פין נרתיק.


בעבר בעיקר גברים קבעו את תדירות קיום יחסי המין והנשים נעתרו או נגררו מתוך יחסי תלות ומתוך שחונכו להיענות לצרכי הגבר "שאם לא כך הוא יחפש בשדות זרים". השיח הזה השתנה מכבר, א/נשים מחליפים בני/ות זוג במהלך החיים אם בתקופת הנערות הבגרות הצעירה , וגם לאחר פרדות בגילים מתקדמים. יש להם תחושה שאם הקשר אינו מתאים הם ימצאו קשר אחר. בתקופות הביניים גם לנשים וגם לגברים אפשרויות להגיע לסיפוק מיני עצמוני – שמשמשות אותם גם בחיי הזוגיות וכבר מזמן אינם מילה גסה.


הבסיס של הקשר החדש השוויוני הוא האינטימיות, הקרבה, החברות, נושאי עניין משותפים, חוויות, ערכים, טעם במוזיקה, באוכל וגם הקמת משפחה בגילים מסוימים כמו גם התמודדות עם האתגר הכלכלי של הקיום בחברה צרכנית.


dr ronit aloni דוקטור רונית אלוני בראיון עם מואב ורדי בתכנית העולם היום
דוקטור רונית אלוני בראיון עם מואב ורדי בתכנית העולם היום | כאן 11

מאחר ושני בני הזוג עסוקים בפיתוח קריירה או בפרנסה שוחקת ותובענית, בצד התמודדות עם בניית משפחה - שניהם מותשים וערים האחד לצורכי השנייה האחת למצוקת השני. היותם שותפי מטרה ויכולתם להבין ולהזדהות האחד עם השנייה, לגלות רגישות, מחברת אותם והם ימצאו לעצמם אפשרויות נוספות לבטא את הקרבה והחיבה לא רק באמצעות יחסי מין מהסוג המוכר של פין בתוך נרתיק.


האינטימיות הזוגית מוצאת את ביטויה בחופשות משפחתיות, או זוגיות קצרות, בפעילויות ספורטיביות מאתגרות, ובתחביבים מעניינים ושונים המותאמים לבני הזוג. הקרבה האינטימית לעיתים סובלת ולעיתים עצם הידיעה שאינה קיימת וכביכול קיימת אצל אחרים מעיקה ומחבלת בתחושת הזוגיות שיכולה להיות מספקת בתקופות של לחץ.


אצל רווקים יצירת שיח חדש בגובה העיניים – של חיזור שוויוני, של יזימה המכבדת את האחר/ת ואינה מוגבלת לתפקידי המינים המסורתיים נמצאת עדיין בתהליך התהוות. צעירים רבים מתקשים למצוא את הדרך לבטא את רגשותיהם הכנים והם לא פעם נשאבים לדפוסים חברתיים ולציפיות חברתיות שנדמה כאילו נכפים עליהם גם כשהם אינם מתאימים להם. זו הסיבה שחלק מהם שמרגישים שהציפיות החברתיות בפועל אינן מתאימות להם, נמנעים שנים ארוכות מלהיכנס למרחב החברתי החדש ומגבילים את עצמם למרחב הווירטואלי בלבד שבו אין סכנת דחיה או מבוכה.


אלה הם שינויים חברתיים ותרבותיים עמוקים וארוכי טווח שנראה את השפעתם לאורך השנים הבאות בחיפוש אחר איזון חדש בקשרים אינטימיים בין בני אדם.


לצפייה בכתבה המלאה [כ - 8 דקות]:

להאזנה לרצועת הקול באתר סאונד קלאוד:

למעבר לסרטון, ערוץ היוטיוב של מרכז אישי [קליק]

לצפייה בתוכנית המלאה בערוץ היוטיוב של כאן 11 [קליק]

להאזנה לרצועת הקול באתר סאונד קלאוד [קליק]

לכל כתבות הבלוג של ד"ר רונית אלוני ב 'מיני בלוג' של מרכז אישי [קליק]


272 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page