אף פעם לא מאוחר מדי ללמוד אינטימיות או-אימפוטנציה באינטימיות

עודכן ב: 11 אוג 2019

מאת גילי מצא (למפל)


הרבה אחרי אמצע החיים, אחרי שכבר יש "הכל", מתגלה הריקנות במערומיה. המצוד האינסופי אחרי האושר המתרחק, מסמן קו גבול אדום. זה עכשיו או אף פעם לא. לצקת אינטימיות בזוגיות ולהפוך אותה מעוד תפקיד בחיים לתוכן שמעשיר אותם.

"אפשר לומר שזו תופעה חדשה, שאנשים בגיל שישים פלוס, במיאון ואלפיון העליון בעיקר, מגיעים לטיפול חירום בזוגיות שלהם, שהיא בדרך לגרושים. הם מבינים שמשהו רציני חסר בה. חברות, אמון ותנאים של חיבה, שלא היו בסטטוס קוו שנוצר בינהם", אומרת ד"ר רונית אלוני, מנהלת המרפאה לטיפול ושיקום מיני וטיפולי סרוגייט.


ההתעוררות המאוחרת הזו היא מה לעשות, ביוזמת נשים, שהסיסמה "מוטב מאוחר מאשר אף פעם", מתייחסת מבחינתן לרצון עז לנוח בחיים ולא בקבר, כמו הבדיחות הידועות על הפולניות. "במחקרים נמצא שמצבו של הגבר הנשוי משתפר עם השנים, ומצבה של האישה מורע. היא מפתחת בעיות פסיכוסומטיות על רקע מתחים וויתור עצמי בזוגיות", מסבירה אלוני.

בעידן שבו כסף מניע את גלגלי העולם, וכמה שיש ממנו, זה אף פעם לא מספיק, ערכים כמו משפחה וזוגיות, נחשבים כמעט למשהו מיושן ושמרני. ואולי לא מפתיע לגלות, שדווקא האנשים שהתחנכו על ברכי אותן פרות קדושות, אבל בדרך הפכו לעבדי ממון, מבינים בגיל 60 פלוס, שהם החמיצו משהו מהותי בדרך.

"אני גרוש פעם שלישית, לקראת 70. בעברי הייתי קליבר בתחום שלי, מסחר בינלאומי. לפני ארבע שנים התגלה אצלי סרטן. עברתי טיפולים קשים, נכנסתי למשבר נפשי. קודם כל השתבשו לי סדרי חיים, ואחר-כך גם "הוא", יצא משימוש.

האמת שאני לא יודע, בגלל זה הגעתי למרפאה של ד"ר אלוני. לא היה ברור אם חוסר התפקוד שלי הוא בגלל המחלה, הגיל או תגובה רגשית. ניסיתי בעבר ויאגרה וזה לא עזר. אני מרגיש שאני חייב לעצמי את הבירור הזה, כי חוץ מסקס, אני לא רוצה למות לבד. עד היום לא היה לי שום קשר משמעותי, כולל עם גרושותי, שבתחושה שלי התחתנו איתי כי הייתי עשיר ומפורסם. היום, אחרי .15...פגישות עם .דר' אלוני ועם הסרוגייט שלי ...במרפאה, אני מבין טוב יותר איך צריכה להראות זוגיות נורמלית שתיתן לי הרבה יותר סיפוק".