אוראלי - חושש מקונידלומה


שלום


אני יוצאת עם מישהו שלושה חודשים, אנחנו משתמשים בקונדומים בצורה מאוד מוקפדת. הוא חושש לרדת לי, אבל אני יורדת לו. שאלתי אם זה בעיה של ריח והוא הסביר שלפני שנה למרות שימוש מוקפד בקונדומים, הוא חטף קונדילומה באיבר המין. כרגע אין לו. אני לא שוכבת עם אף אחד אחר, ואין לי מחלות מין... אז למה הוא עדיין לא מוכן לרדת לי? זה מרגיש לי מאוד חד צדדי.


שלום לך אלמונית ותודה על פנייתך,


אמנם שאלתך קצרה ותמציתית, אך טומנת בחובה סוגיות ממספר תחומים. מהי קונדילומה, כיצד נדבקים וכיצד נמנע? דחייה ממין אוראלי – סיבות ודרכי התמודדות וכמובן תקשורת זוגית ומינית. התחום האוראלי הוא תחום שנתון למשא ומתן ודו שיח תרתי משמע. מדובר באקט הכרוך באינטימיות רבה ביותר. אם שוררת בינכם קרבה כזו, רצוי ללוות אותה בתקשורת בריאה ופתוחה, אשר במסגרתה הכל פתוח ואין חשש שאמירה מסוימת תפגע.

קונדילומה הינו וירוס בשם) human papillomavirus או בקיצור (HPV אשר גורם למחלת המין הנפוצה ביותר, בייחוד בגיל הצעיר. זה וירוס מדבק מאוד, בעיקר במגע מיני (אורלי, אנאלי וגניטאלי - של איברי מין).


הוא יכול להיות רדום בגוף או להופיע כיבלת באזור ההדבקה. לא תמיד היבלת בולטת אצל האדם המדביק ולא תמיד הוא מודע לקיומה, וכך אפשר להעבירו הלאה מבלי שיהיה לאדם המדביק סימן כלשהו. את הווירוס עצמו לא ניתן להשמיד והוא נשאר בגוף לעולמי עולמים. כלומר, גם אם כרגע לבן זוגך אין יבלת, הרי הוא נשא ועדיין עשוי להדביק. על כן חשובים מעקב רפואי והימנעות ממגע מיני עד שהיבלת נעלמת לחלוטין.

על מנת להיות בטוחה שלא תידבקי במין אוראלי איתו הוא חייב לשים קונדום גם במין אוראלי. בנשים הווירוס עשוי לגרום לשינוי ממאיר אשר יתבטא בסרטן צוואר הרחם, על כן כאשר יש חשד להדבקות עושים בדיקת PAP ועל ידי זיהוי מוקדם ומתן טיפול מתאים אפשר למנוע לחלוטין הופעת סרטן. כיום יש חיסון נגד הווירוס, אשר כלול בסל התרופות עד גיל 26.