חיי מין של משותקים

אני בן 26 ונפגעתי בתאונת דרכים לפני שנתיים, כתוצאה יש לי פגיעה בחוט השדרה, אני משותק ומרותק לכסא גלגלים. גם התפקוד המיני שלי נפגע ומאז הפציעה איני מצליח לשפוך או לגמור, כנראה בגלל הפגיעה העצבית. האם יש דרכים לשפר זאת?

יואל


שלום לך יואל,

אי אפשר לעשות הכללות לגבי חיי מין של משותקים, ממש כמו שלא ניתן לעשות זאת לגבי אנשים ללא שיתוק. כאשר מדובר בנכות חדשה, אחד האתגרים הוא להכיר מחדש את גופך, לנסות לגלות היכן התחושות נעימות, ולהכיר את התגובות, כך שניתן יהיה לדעת למה לצפות, כאשר תגיע החוויה הזוגית. אפילו שני אנשים עם פגיעה זהה, עשויים לחוות תחושות שונות. גם בעלי פגיעות קשות יכולים לפגוש אחרים, לפתח קשרים, להתחתן ולהביא ילדים. אולי הדרך שונה; אולי נדרשים עידוד, עבודה ותמיכה לעשיית השינויים הנדרשים ולצורך בניית דימוי עצמי חיובי יותר, אבל זה אפשרי.טיפול מיני וזוגי- המומחים לטיפול מיני וזוגי, פרופ' רפי חרותי וגב' ליאורה רכס
חיי מין של משותקים

חוט השדרה אחראי לקשר העצבי בין המח לחלקים השונים בגוף ומהם חזרה על המח. כלומר, נזק לחוט השדרה יוביל לפגיעה בתחושות, ירידה ביכולת להגיב למגע באזורים שונים (בייחוד אלו האינטימיים) ומבחינת התפקוד המיני לקושי לשפוך ולגמור (שכן הפקודה לכך מגיע מהמח). הקושי לשפוך משמעותו בעצם גם פגיעה בפריון, שכן ללא יציאת הזרע קשה להפרות את הביצית. מבחינה זו חשוב להדגיש שלמרות הפגיעה העצבית האשכים (שהם בית החרושת לזירעונים) ממשיכים לייצר זרע בקצב מספק, אך המנגנון שאחראי על פליטת זרע זה תלוי במערכת עצבים שאינה מתפקדת.